שאלות ותשובות

 • למה מוסיפים פלאוריד למים?
  פלואוריד מוסף למי השתייה על מנת למנוע עששת.
 • מה ההבדל בין פלואוריד לכימיקלים אחרים שמוסיפים למים?
  כל שאר הכימיקלים שמוסיפים למים, מלבד פלואוריד, מוספים במטרה לשפר את איכות מי השתייה. פלואוריד הוא הכימיקל היחידי שמוסף כדי לטפל באנשים ששותים את המים. ומשום כך הפלרה יכולה בהחלט להיות מתוארת כצורה של מתן תרופה להמונים, וזו הסיבה מדוע מרבית המדינות באירופה ביטלו אותה.
 • האם אנו זקוקים לפלואוריד?
  לא. זה לגמרי מבוסס כיום שפלואוריד הוא לא רכיב תזונה חיוני. זה אומר ששום מחלה, כולל עששת, לא נגרמת כתוצאה מהעדר, או חוסר בפלואוריד.
 • אילו מדינות מפלירות את המים שלהן?
  מרבית המדינות המפותחות בעולם דחו ובטלו את ההפלרה, כולל 97% ממדינות מערב אירופה. ארצות הברית שמפלירה 70% מאספקת המים שלה היא יוצאת דופן בעניין. על פי איגוד ההפלרה הבריטי, יותר אנשים שותים מים מופלרים בארצות הברית, מאשר בכל העולם כולו גם יחד.
 • מאיפה מגיע הפלואוריד שמוסיפים למים?
  הכימיקלים העיקריים שמשמשים להפלרת מים קרויים חומצה פלואורוליסיצית. לא מדובר במוצרים של פלואוריד רפואי, אלא בתוצרי לוואי של תעשיית הדשנים והפוספטים. היות והם לא עוברים שום תהליכי טיהור, הם יכולים להכיל רמות גבוהות של ארסן (תרכובת רעילה המשמשת להדברת מזיקים). בנוסף מחקר חדש מציע שהוספת חומצה זו למים, מהווה גורם סיכון בחשיפה לעופרת, בעיקר בקרב אזרחים שחיים בבתים עם צנרת ישנה.
 • האם הפלואוריד שמוסף למים הפחית את כמות העששת?
  אם להוספת חומצה פלואורוליסיצית למי השתייה יש יתרון בהפחתת עששת- הוא מינימלי בלבד. מחקרים רחבי היקף שנעשו לאחרונה בארצות הברית, גילו הבדל קל (סטטיסטי ופרקטי) בהיקף העששת בקרב ילדים שחיים באזורים עם מים מופלרים מול ילדים שחיים באזורים ללא הפלרה. כמו כן, ארגון הבריאות העולמי, פרסם נתונים שמראים כי בין 1970-2010, הצטמצמו שיעורי העששת בקרב ילדים, באופן זהה, במדינות מערביות שמפלירות את מי השתייה ובמדינות שאינן מפלירות.
 • האם יש צורך לבלוע פלואוריד כדי למנוע עששת?
  לא.
  אמנם בראשיתה הפעולה של הוספת חומצה פלואורוליסיצית למים נבעה מתפיסה כי בליעת הפלואוריד היא היעילה ביותר לחיזוק השיניים, מחקרים רפואיים מראים כיום, כי היעילות המרבית היא דווקא במגע חיצוני עם השן, ולא דרך מערכת העיכול. אין צורך לבלוע פלואוריד כדי למנוע עששת, דרך המים או בטבליות.
  קשה להפריז בחשיבותה של סוגייה זו בויכוח על נחיצות ההפלרה וסכנותיה, בעיקר כי הנזקים שנגרמים והסיכונים מקורם בספיגת החומרים הרעילים דרך מערכת העיכול.
 • כיצד אני יכול להמנע משתיית מים עם חומצה פלואורוליסיצית?
  אם את/ה חי/ה במדינה/איזור שבו המים עוברים הפלרה, ישנן מספר דרכים להמנע מהפלואוריד, אך כולן עולות כסף (אלא אם כן יש לך גישה חופשית למי מעיין נקיים)

  הפתרונות הם:
  1. מים מינרלים- מרבית המים המינרלים מכילים כמות מזערית של פלואוריד 2. מסנני מים- מרבית הפתרונות משתמשים במסנן פחם פעיל- שאינו מסנן את הפלואוריד והמתכות הרעילות. יש פתרונות ,יקרים יותר אך אפקטיבים לסינון המים מהחומרים הרעילים למשל אוסמוזה הפוכה. 3. מים מזוקקים- זהו פתרון יעיל לסינון וטיהור המים מהפלואוריד/מתכות כבדות ורעילות. לעומת המסנן שמחובר ישירות לכיור, מכשיר לזיקוק מים יכול להיות כיחידה נפרדת שעומדת על שיש המטבח.
 • מהם הסיכונים בבליעת פלואוריד?
  פלואוריד ידוע כיסוד מאד רעיל. משום כך, כמו ארסן, משתמשים בו לדישון, או חומרי הדברה. זו גם הסיבה שמנהל התרופות האמריקאי (FDA) מחייב את כל יצרניות משחות השיניים, להוסיף על גבי המשחה אזהרה מפני בליעת המשחה בכמות גדולה יותר מזו של הצחצוח, והנחיית הצרכנים להתקשר למרכז לבקרת רעלים במקרה שכזה. הפנייה למאגר מידע בנושא הסכנות שבחשיפה לפלואוריד תוכלו למצוא כאן
  בקישור הזה יש מאמרים, מחקרים ונתונים על יותר מ- 80 אספקטים של רעילות הפלואוריד.

פרק השאלות והתשובות תורגם מתוך האתר של פרופ' פול קונט. יש בו עושר עצום של מידע, והוא מאד נעים לגלישה.
אתם מוזמנים לבקר בו