כיצד לצמצם חשיפה לפלואוריד?

מספר טיפים לצמצום החשיפה היומיומית שלכם לפלואוריד:

 1. הפסיקו לשתות מים מופלרים.
  צריכת מי ברז, היא המקור הגדול ביותר לחשיפה יומיומית לפלואוריד עבור אנשים שחיים באזורים בהם מתבצעת הפלרה. המנעות מצריכת מים מופלרים היא קריטית במיוחד עבור ילדים. במידה ואתם חיים באיזור בו מוחדרת למים החומצה הפלואורוליסיצית יש לכם 3 דרכים עיקריות להמנע מצריכתם:
  • מסנני מים- למשל אוסמוזה הפוכה שמסנן את המים מהפלואוריד והמתכות הרעילות. המסננים שמשתמשים בפחם פעיל לא נותנים מענה לבעיית הפלואוריד במים.
  • מים מינרלים- אתם יכולים לקנות מים מינרלים, שבמרבית המקרים מכילים כמות מזערית של פלואוריד. בררו נתון זה עם החברות עצמן.
  • זיקוק מים- לרכוש יחידה לזיקוק מים. מכשיר זה יסיר את רוב אם לא את כל הפלואוריד והמתכות הכבדות מהמים. יש גדלים שונים ומחירים שונים.
 2. מנעו מילדיכם לבלוע משחת שיניים עם פלואוריד. הדרך הבטוחה ביותר היא שימוש במשחת שיניים ללא פלואוריד. במידה וכן משתמשים במשחת שיניים עם תוספת של פלואוריד הקפידו להיות לידם ולהשגיח שהם לא בולעים את המשחה. מחקר שנערך גילה שזה די שכיח שילדים בולעים פלואור בצחצוח שיניים, יותר מהכמות שנחשבת בטוחה לצריכה של מספר ימים, מכל המקורות גם יחד (שתיה, בישול, מזון, רחצה וכ"ו).
 3. אכלו יותר מזון טרי ופחות מזון מעובד. החוק הוא כזה- ככל שהמזון מעובד יותר, כך יהיה בו יותר פלואוריד. שימו דגש על הפחתה ניכרת של משקאות שונים (משקאות מוגזים, משקאות ספורט, מיצים) שבהם אף יותר פלואוריד מאשר במזון המעובד.
 4. המנעו מבישול במחבת/סיר מטפלון (או כל חומר שמבטיח אי הידבקות) כי אילו מעבירים פלואוריד לתוך המזון שלכם. נסו לעבור לפלדת אל חלד.